У той же час, ми змушені відзначити повну відсутність ефективних дій держави щодо вирішення інших важливих викликів правам людини, таких як злочини на ґрунті ненависті та мова ворожнечі. Особливо зараз, під час конфлікту, коли багато людей стають об’єктами мови ворожнечі на ґрунті їх етнічного походження чи місця попереднього проживання. На жаль, організації громадянського суспільства майже щодня отримують повідомлення про прояви ворожнечі і ненависті щодо внутрішньо переміщених осіб, тоді як відповідь держави та нові політики протидії, що могли би стати адекватним заходом протидії цій ворожнечі, відсутні.
Наразі, не зважаючи на багато інших потреб у сфері законодавчих змін щодо захисту прав меншин в Україні, таких як комплексна та ефективна політика стосовно національних та релігійних меншин, закон про внутрішньо переміщених осіб, ми, громадянське суспільство, хотіли б звернути особливу увагу української влади на необхідність посилення роботи над протидією екстремальним формам дискримінації, таким як злочини на ґрунті ненависті.
На жаль, зазначені вище позитивні зміни у законодавстві не внесли відповідних змін у нормативно-правові акти чи практичні дії, які є вкрай необхідними для ефективного розслідування злочинів на ґрунті ненависті в Україні. Ми закликаємо українську владу повернутися до виконання своїх зобов’язань згідно меморандуму із БДІПЛ/ОБСЄ та здійснити перегляд та реформування законодавства та освітніх заходів для працівників міліції для надання їм необхідних знань та навиків для ефективного моніторингу і розслідування усіх заявлених злочинів. Особливо це важливо зараз, коли декілька держав-членів ОБСЄ звинувачують Україну у так званому «зростанні фашизму».
З іншого боку, окрім повідомлень про злочини на ґрунті ненависті з півдня, центру та заходу України, значна кількість таких інцидентів має місце в Криму, території окупованій та підконтрольній РФ. Ми закликаємо російську владу дотримуватися своїх зобов’язань у сфері прав людини, про виконання яких вони так гарно звітують тут на Зустрічі з людського виміру ОБСЄ, та розслідувати злочини на ґрунті ненависті про які повідомляють кримські татари та інші меншини і корінні народи на окупованій території.
Коаліція з протидії Дискримінації має низку рекомендацій для України та закликає держави-учасниці продовжувати моніторинг прогресу України у впровадженні наступних змін:
- Реформа відповідного законодавства та впровадження механізмів для забезпечення доступу до відшкодування постраждалих від усіх форм дискримінації, включаючи від злочинів на ґрунті ненависті.
- Держава має забезпечити доступ до справедливого суду, так само як і до безкоштовної юридичної допомоги усім постраждалим від дискримінації.
- Провести тренінги з прав людини для міліції, прокуратури, прикордонників, співробітників тимчасових пунктів утримання, суддів, включно із інформацією про те, як обробляти повідомлення про випадки коли Рома піддаються насиллю через їх етнічність, так само як і випадки коли це стається з особами через їх належність до інших етнічних груп чи ЛГБТ: ефективно розслідувати скарги та карати винних згідно закону.
- Сприяти діалогу серед організацій громадянського суспільства націленому на покращення практик повідомлення та розслідування, побудова механізмів взаємодії для кращого надання послуг.
- Вжити заходів для ефективного виявлення та заборони практики етнічного профайлінгу, та побудова незалежного механізму подання скарг на порушення прав людини з боку міліції.